Garść wspomnień i podziękowań – po dwudziestu latach

       

Za nami uroczystości związane z 20.leciem poświęcenia sztandaru naszej szkoły i nadaniem imienia Wincentego z Kielczy. Motywem tych wspomnień jest wdzięczność dla tych, którzy wtedy dali się zafascynować postacią Wincentego i w różnoraki sposób wspierali inicjatywy związane z utożsamianiem autora hymnu „Gaude Mater Polonia” z naszą miejscowością.

Jak to się zaczęło?  W krótki czas po przybyciu do Kielczy trafiły w moje ręce dwa maszynopisy: ks. Krystiana Kampy, praca magisterska o ks. Wajdzie oraz praca semestralna studenta Uniwersytetu Opolskiego Rafała Wenerskiego pt. Wincenty z Kielczy na tle średniowiecznej historii miejscowości (pod kierunkiem p. prof. Pobóg Lenartowicz).

Śledziłem w publikacjach oraz w Internecie jak rozwija się wątek pochodzenia słynnej postaci z średniowiecza.  I wreszcie przyszła okazja, aby w Kielczy rozpocząć działania związane z jego postacią. W 2003 r. koncert chóru „Legenda” prowadził w naszym kościele p. Zbigniew Pawlicki  ( ur. 17 grudnia 1929 w Poznaniu; zm. 25 lutego 2017 w Warszawie – polski muzykolog, publicysta, popularyzator muzyki i organizator życia muzycznego; powstaniec warszawski). Opowiadałem p. Zbigniewowi o najnowszych badaniach mediewistów, o tym, że autor hymnu „Gaude Mater Polonia” pochodzi najprawdopodobniej z Kielczy. W odpowiedzi usłyszałem: Zróbmy festiwal „Wincenty z Kielczy in memoriam”. W krótki czas po tym otrzymałem wstępny plan wydarzenia, które miało się odbyć w kwietniu i maju 2004 r.  Tak się złożyło, że czas festiwalu zbiegł z się z 750 rocznicą powstania hymnu „Gaude Mater Polonia”.

Rozpoczęły się przygotowania. Jesienią w naszej chacie zebrali się przedstawiciele wszystkich grup z wioski i parafii. Dziękuję wszystkim, którzy wtedy bardzo konkretnie zaangażowali się w dzieło festiwalu. Wśród żywo zainteresowanych osób była również p. dyr. Gabriela Gosztyła. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej mówiła: „10 lat temu, kiedy byliśmy z dziećmi na koncercie w Opolu, jakiś nieznany profesor podszedł do mnie i zapytał, czy wiemy, że z naszej miejscowości pochodzi twórca Gaude Mater Polonia. Na jakiś czas sprawa ucichła, ale ostatnio ks. proboszcz podsunął pomysł festiwalu i nadania szkole imienia. Niebawem będziemy odbierać sztandar, który szyje się w Chorzowie.” Oczywiście wcześniej miały miejsce formalności związane z nadaniem imienia szkole. Odbyło się spotkanie rady pedagogicznej, na którym po przedstawieniu sylwetki Wincentego z Kielczy, pojawiły się propozycje innego patronatu. Jednakże, te sugestie upadły. W grudniu razem z p. Gabrielą Gosztyłą byliśmy na Posiedzeniu Rady Gminy, która zatwierdziła patrona dla zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Kielczy. W tym czasie na  prośbę p. Dyrektor zaprojektowałem sztandar dla szkoły. Plastycznego wsparcia udzieliła p. dr Halina Fleger. Już na początku roku 2004 zawieźliśmy z p. Gabrielą projekt do pracowni hafciarskiej w Chorzowie.

Przygotowaniem do Festiwalu Gaude Mater Polonia – Wincenty z Kielczy in memoriam był cykl wykładów, które wcześniej umówiłem:

– W naszej szkole oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Zawadzkiem prelegentem był absolwent Uniwersytetu Opolskiego Mariusz Woskowski. Prezentował swoją pracę magisterską Wincenty z Kielczy. Człowiek i dzieło.

– W zabytkowej chacie, 26 marca wysłuchaliśmy wykładów :

Prof. Kazimierza Doli, Śląsk w XIII stuleciu;

Mariusza Woskowskiego, Wincenty z Kielczy. Człowiek i dzieło;

Prof. Remigiusza Pośpiech, Muzyczne dzieje hymnu „Gaude Mater Polonia”.

W dniach 18 kwietnia-9 maja 2004 r. przeżywany był  I Festiwal „Gaude Mater Polonia” – Wincenty z Kielczy in memoriam. Koncerty odbyły się nie tylko w Kielczy, ale także w: Dobrodzieniu, Brzegu, Kluczu, Opolu, Mosznej i Głuchołazach. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Minister Kultury Waldemar Dąbrowski, ks. Arcybiskup Alfons Nossol, Marszałek Województwa Opolskiego Grzegorz Kubat oraz Prezydent Miasta Opole Ryszard Zembaczyński.

W Kielczy wystąpili:

Akademicki Chór Uniwersytetu Opolskiego „Drama Per Musica”;

Zespoł Muzyki Dawnej Dekameron;

Chór Męski im. Władysława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”;

Konstanty Andrzej Kulka z Camerata Vustula.

W dzieło festiwalu zaangażowali się również:

– Bractwo rycerskie z pokazem fechtunku;

-Nadleśnictwo Zawadzkie – z koncertem sygnalistów, wystawą łowiecką oraz poczęstunkiem (bigos myśliwski);

– Muzeum Wsi Opolskiej z pokazem sztuki i rzemiosła.

Dzięki mieszkańcom Kielczy festiwal otrzymał bogatą oprawę:

– W zabytkowej chacie „Wystawa zdjęć z dawnej i bliskiej historii Kielczy”;

– Był poczęstunek przygotowany w zabytkowej chacie przez Parafialny „Caritas”;

– Przy wejściu na plac kościelny znajdowały się tablice informujące o festiwalu;

– Młodzież w strojach z epoki zapraszała, rozdzielając materiały dotyczące festiwalu i poszczególnych koncertów;

– Ochotnicza Straż Pożarna gwarantowała bezpieczeństwo i porządek.

Bardzo za to dziękuję!

I wreszcie 10 maja o godz. 14.00 w naszym kościele celebrowana była przez ks. bpa Jana Kopca Msza św. z poświęceniem sztandaru naszej szkoły. Po Nabożeństwie udaliśmy się do szkoły, gdzie miało miejsce uroczyste nadanie imienia – Wincentego z Kielczy.

Przez minione 20 lat dziesiątki osób przyczyniają się do przywrócenia Wincentego z Kielc do Kielczy. W czasie złożenia kwiatów pod pomnikiem Wincentego p. sołtys Jan Czanguleit wymienił wielu spośród nich.

Dziękujemy wszystkim.