Parafialna Orkiestra Dęta w Kielczy

 
Parafialna Orkiestra Dęta w Kielczy

Od wielu lat w Wielkanoc, Boże Narodzenie oraz w inne uroczystości liturgię uświetnia orkiestra dęta. O powojennej historii naszej orkiestry pisze p. Ewald Czaja.
Historia orkiestry dętej w Kielczy sięga czasów przedwojennych. Nie znane nam są dokładne jej dzieje. Prawdopodobnie w kościele nie występowała. Wspomina się jedynie, że orkiestra grała na weselach i zabawach.
Po wojnie orkiestra odrodziła się w roku 1947. Zrekonstruował ją Wiktor Krawiec z Zamościa. Pisał on nuty, prowadził próby i był w niej pierwszym trębaczem. U jego boku grali: Kluba Piotr, Merkel Jerzy, Merkel Ryszard, Paul Franciszek, Szymoś Wilhelm, Pogodala Wiktor, Bieniek Wilhelm, kościelny Brol Teodor, Wrzeciono Wilhelm, Swoboda Franciszek, Trojok Antoni, Bujara Urban, Boronowski Roman.
Wiktor Krawiec był dobrym kapelmistrzem, albowiem dbał o rekrutowanie nowych członków orkiestry, których uczył gry na instrumentach. Naukę taką pobierali również młodzieńcy spoza Kielczy. Orkiestra nasza grała w kościele w czasie większych uroczystości. W latach 50-tych była wypożyczana, w niedzielę po Bożym Ciele, do grania w Kokotku.
Długi czas orkiestrę dętą prowadził p. Jerzy Kubiczek. Szczęśliwie się złożyło, że wprowadzając się do Kielczy w roku 1988, zastąpił Henryka Jarzynę, który wyjechał do Niemiec. Siedemnaście lat posługi p. Jerzego to czas odmładzania orkiestry oraz wyposażania jej w nowe instrumenty. Pomocny w tym stał się p. Sieradzki z Mikołowa – miłośnik tego rodzaju muzykowania. On to pomógł tanio zakupić instrumenty. W 1998 roku w ogłoszeniach duszpasterskich pojawiło się zaproszenie do grania w kielczańskiej orkiestrze. Zgłosiło się kilku chłopców i jedna dziewczyna. Szkoda, że jedynie Monika Garcorz wytrwała w swojej decyzji i grała w zespole na klarnecie.
W 2005 roku kierownictwo orkiestry przejął p. Mateusz Sikora. Dużym atutem było doświadczenie gry w Orkiestrze Dętej Miasta i Gminy Zawadzkie oraz Parafialnej Orkiestrze w Wielowsi. W tym czasie została zapoczątkowana gra orkiestry podczas Nabożeństw Fatimskich.
Po zmianie miejsca zamieszkania przez poprzedniego kapelmistrza w 2011 roku nowym kierownikiem orkiestry został p. Damian Wyrwich. W czasie Jego posługi pod koniec 2011 roku odbył się pierwszy Bożonarodzeniowy Koncert w naszym kościele parafialnym. Drugi koncert odbył się rok później już z udziałem perkusji oraz solistów. Świętej pamięci Damiana Wyrwicha na tym świecie pożegnaliśmy 21 marca 2022 roku wierząc, że dane nam będzie razem zagrać nie jeden koncert w niebie. Pieczę nad orkiestrą od marca 2022 przejął Stefan Sylwester Felux. 

Obsada Parafialnej Orkiestry Dętej w Kielczy:

Skład podstawowy:
Stefan Sikora – Tenor,
Michał Krawiec – Tenor,
Reinhold Krawiec – Tenor,
Marek Moy – Tenor,
Natalia Potempa – Klarnet,
Piotr Boronowski – Perkusja,
Stefan Sylwester Felux – Trąbka, Kapelmistrz
Jennifer Felux –Klarnet, Saksofon,
Marta Wyrwich – Trąbka, (grała z nami w latach 2021 2022)
Florian Potempa – Trąbka,
Łukasz Szołtysik – Trąbka,
Piotr Szołtysik – Trąbka,
Remigiusz Samol – Bas,
Korneliusz Sikora – Bas,

Skład okolicznościowy:
Jerzy Kubiczek – Tenor, (nie żyje od 2023)
Mateusz Jonetzko – Trąbka,
Marcin Kocot – Trąbka,
Mateusz Sikora – Bas,
Szołtysik Daniel – Saksofon,
Mitrenga Krzysztof – Puzon

Poszukujemy chętnych przyszłych członków orkiestry. Jeśli grasz na którymś z instrumentów które u nas można spotkać lub jeśli chcesz się zaangażować i pragniesz nauczyć się gry na instrumencie i być członkiem naszej parafialnej orkiestry prosimy o kontakt z Stefanem Sylwestrem Feluxem pod nr tel.: 606278439. U nas nie musisz martwić się o instrument bo będzie tu w miarę naszych możliwości Tobie udostępniony. Wszystkich serdecznie zapraszamy – uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów i starszych.