Błogosławiony czas w parafii – REKOLEKCJE!

Żeby zrozumieć, czym są rekolekcje i jak je mamy przeżywać, najlepiej będzie zacząć od tego, skąd się wzięło oznaczające je słowo. A wzięło się ono z języka łacińskiego: od re-colligo oznaczającego „znowu zbierać, przyjmować, odzyskać lub też od re-colo – „na nowo uprawiać, znowu się czymś zajmować, przywrócić, jeszcze raz rozważyć”. Chodziłoby więc o powrót do czegoś, powtórne rozważenie, zajęcie się czymś jeszcze raz. Czym? Naszym życiem. Fragment artykułu: ks. Tomasz Opaliński, Po co rekolekcje? z „Niedzieli”, 49/2003. Pełny tekst w zakładce: Myśli nie tylko na niedzielę.
PLAN  REKOLEKCJI  PARAFIALNYCH
Czwartek, 26 marca
8.00 – Msza św. z kazaniem dla wszystkich.
11.00 – Nauka stanowa dla dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjalistów.
ok. 11.30 – Nabożeństwo pokutne dla dzieci z szkoły podstawowej z Spowiedzią dla dzieci klas 4-6.
– Spotkanie z rekolekcjonistą w „chacie” dla gimnazjalistów.
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i prywatna adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 18.00
17.00 – Okazja do Spowiedzi.
18.00 – Msza św. z kazaniem dla wszystkich.
19.00 – Nauka stanowa dla małżonków nie wychowujących już dzieci.
Piątek, 27 marca
8.00 – Msza św. z kazaniem dla wszystkich.
11.00 – Nauka stanowa dla dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjalistów.
ok.11.30 – Nabożeństwo pokutne dla gimnazjalistów z Spowiedzią.
– Spotkanie z rekolekcjonistą w „chacie” dla dzieci z szkoły podstawowej.
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.00
17.00 – Okazja do spowiedzi/ Droga Krzyżowa.
18.00 – Msza św. z kazaniem dla wszystkich.
19.00 – Nauka rekolekcyjna dla młodzieży
– Nabożeństwo pokutne.
– Wystawienie Najśw. Sakramentu i okazja do Spowiedzi dla młodzieży .
Sobota, 28 marca
8.00 – Msza św. z kazaniem dla wszystkich, z udziałem chorych.
10.00 – Odwiedziny chorych.
15.30 – Okazja do Spowiedzi.
17.00 – Msza św. z kazaniem dla wszystkich.
18.00 – Nauka stanowa dla młodych małżonków, rodziców wychowujących dzieci oraz narzeczonych.
Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, 29 marca
– Msze św. z kazaniem wieńczącym rekolekcje parafialne.

Rekolekcje prowadzić będzie ks. Piotr Morciniec.
Piotr Morciniec, ur. w 1960 roku w Raciborzu. W 1985 r. przyjął świecenia kapłańskie z rąk bpa Jana Wieczorka w Katedrze św. Krzyża w Opolu. W tym samym roku uzyskał magisterium w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1987-1990 odbył studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej w KUL, uwieńczone w 1993 roku rozprawą doktorską pt.: “Człowieczeństwo jako fundamentalna norma służby życiu ludzkiemu od poczęcia w świetle powojennych dokumentów Kościoła”. Od 1993 roku wykłada teologię moralną i etykę w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Opolu. Od powstania Uniwersytetu Opolskiego (1994) prowadzi wykłady na Wydziale Teologicznym tegoż uniwersytetu. W latach 1997-1999 studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim, zaś w roku 2000. habilitował się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na podstawie rozprawy pt.: “Etyczne aspekty transplantacyjnej terapii chorób neurozwyrodnieniowych”, która nagrodzona została nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. Od 2002 jest kierownikiem Katedry Teologii Moralnej i Etyki Społecznej WTUO a w kadencji 2002-2005 członkiem Senatu UO. Od marca 2003 jest zatrudniony na stanowisku Prof. UO. Należy do krajowych i międzynarodowych towarzystw teologicznych i etycznych. Od 2007 roku jest członkiem zarządu Vereinigung für katholische Sozialethik in Mitteleuropa oraz Stowarzyszenia Teologów Moralistów Polskich.