Z życia Sodalicji

Kolędnicy misyjni


Jak co roku w uroczystość Objawienia Pańskiego wyruszają na teren naszej parafii kolędnicy misyjni - Trzej Królowie z gwiazdą. W rolach tych nasze marianki, a wtym roku również 10 osób, które nie należą do sodalicji. Dzięki temu wsparciu po raz pierwszy kolędnicu zawitali również na Borowianach. Pogoda dopisala, a kolędnicy wędrowali z zapałem i śpiewem na ustach. Parafianie otwierali szeroko drzwi swoich domów kolędnikom, a swoje serca misjom. Dzięki waszej wspaniałomyślności mogliśmy przekazać na misje prawie 4000 zł.Za wszystkie złożone ofiary z serca dziękujemy. 
Dziękujemy również rodzicom, którzy pomogli zapewnić bezpieczeństwo. A szczególne podziękowania kierujemy do was koleżanki i koledzy,którzy zasililiście szeregi kolędników misyjnych. Każda złotówka więcej zebrana dzięki waszej pomocy, to cenny dar dla misji.

Adwent - radosny czas oczekiwania


Adwent - chcemy ten czas wykorzystać na dobre przygotowanie się na kolejne w naszym życiu Boże Narodzenie.
Jako wspólnota poświęcona Matce Najświętszej chcemy z Maryją trwać na modlitwie. Kilka lat temu zapoczątkowałyśmy w naszej parafii
adwentową sztafetę różańcową. Codziennie któraś z nas zabiera po roratach figurkę Matki Najświętszej do domu. Wieczorem wokół Maryi gromadzi się rodzina i sąsiedzi i odmawiamy różaniec. W miarę możliwości uczestniczymy też w roratach.
W czasie adwentu przypada również nasze święto patronalne - uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W tym dniu uczestniczymy w uroczystej mszy św., w czasie której odnawiamy akt oddania się Matce Najświętszej. W tym dni przyjęte zostają do wspólnoty nowe marianki W tym roku nasze grono powiększyło się o jedną osobę. Dagmarze gratulujemy i życzymy, by Matka Najświętsza wypraszała jej wiele łask.
W ostatnią sobotę adwentu przeżyłyśmy wspólnotowo spotkanie adwentowe razem z naszą parafialną scholą. Wysłuchaliśmy Słowa Bożego,dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie dobre życzenia. Nie zabrakło skromnego poczęstunku i wspólnego śpiewu.

Diecezjalna Pielgrzymka Dzieci Maryi


Gwarno i radośnie było w Domu Pielgrzyma na Górze Św. Anny w dniach 25-27 września.Zjchały tu marianki z 67 opolskich parafii rejonu Opole i Kluczbork na swą doroczną pielgrzymkę. Naszą parafię reprezentowało 10 mariaek. Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem: "Powołani, aby służyć". Najważniejszym punktem pielgrzymki była sobotnia msza św. w bazylice, z udziałem ks. biskupa Rudolfa Pierskały. Ks. biskup zachęcał nas byśmy zrobiły mały kroczek wiary w kierunku Pana Jezusa i zaczęły służyć bliskim. A wzorem służby niech będzie dla nas Maryja, która dobrowolnie oddała swoje życie na służbę Synowi Bożemu. Na zakończenie mszy św. ks. biskup wręczył dyplomy wyróżnionym mariankom. A potem zjadł z nami obiad pod namiotem przed Domem Pielgrzyma. Sobotnia msza św. poprzedzona była modlitwą różańcową przy grocie. W roku życia konsekrowanego modliliśmy się w intencjach 50 zgromadzeń męskich i żeskich. Dla każdego zgromadzenia jedna "zdrowaśka" i balon puszczony do nieba. Sobotnie popołudnie spędziłyśmy w grupach wiekowych, a tematem spotkań było oczywiście powołanie.
W piatek wieczorem obejrzałyśmy piękne przedstawienie pt. "Otwarte serce". Były również godzinki, koronka do Miłosierdzia Bożego, piątkowa i niedzielna Eucharystia w Domu Pielgrzyma. A że marianki to dziewczyny do tańca i do różańca, więc był też pogodny wieczór. Jego echa było słychać w niektórych pokojach do późnej nocy.
Po tych bogatych w przeżycia dniach wróciłyśmy do domu i już czekamy na następną pielgrzymkę. 

Kolędnicy misyjni


W siedmiu krajach misyjnych pracuje 13 misjonarzy z naszej diecezji. Najwięcej, bo po czterech, jest ich w Togo i Peru. Pieniądze na swoją działalność pozyskują między innymi z Funduszu Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej.Na ten fundusz zostały wpłacone ofiary zebrane przez marianki w czasie kolędowania misyjnego. Chyba nikogo z parafian już nie dziwią wędrujący 6 stycznia po naszej wiosce trzej królowie z gwiazdą. W tym roku, dzięki wsparciu ministrantów i kilku gimnazjalistek, wędrujących grup było pięć.Głównym celem naszego kolędowania jest niesienie radości Bożego Narodzenia jak największej liczbie rodzin w parafii. Radość jest prawdziwa, gdy staje się darem dla innych.Naszym wspólnym darem dla krajów misyjnych były złożone przez parafian ofiary. Za życzliwość i otwarte serca wszystkim Wam dziękujemy.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

"Jestem dziecięciem Maryi, pełnym szczęścia i radości,
    noszę Jej medal na szyi, śpiewając tę pieśń miłości."
Przy dżwiękach tej starej pieśni maryjnej nasze "nowe" marianki otrzymały medaliki. Wszystko odbyło się w czasie mszy świętej w poniedziałek - 8.12. W tym dniu przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, czyli nasze święto patronalne. Msza święta została odprawiona w intencji dziewcząt naszej parafi, a szczególnie w intencji marianek. Przygotowałyśmy uroczystą oprawę mszy św.: czytanie, psalm i modlitwę wiernych. Po wyznaniu wiary w uroczystej procesji podeszły do ołtarza dziewczęta, które miały otrzymać medaliki po raz pierwszy oraz te, które miały zmianę koloru wstążki. Z rąk księdza proboszcza każda z dziewcząt odebrała medalik, a następnie wspólnie odnowiłyśmy przyrzeczenia.W tym roku nasze grono powiększyło się o trzy marianki, trzy dziewczyny otrzymały zielone wstążki,           a pięć - niebieskie.
"O Pani i Matko moja, w pokorze Cię serca proszę,
 niech mnie wspiera łaska Twoja, nichTwe Imię godnie noszę."

 
 

Diecezjalna Pielgrzymka Dzieci Maryi

Siedem dziewcząt reprezentowało naszą grupę na dorocznej pielgrzymce Dzieci Maryi. Miejscem diecezjalnego spotkania była Góra Św. Anny, a hasło spotkania brzmiało: "Rodzina Bogiem silna". Przez trzy dni byłyśmy w Domu Pielgrzyma. Centralnym punktem każdego dnia była msza św. W piatek wieczorem celebrował ją ks. Mateusz Buczma, który życzył nam, by czas pielgrzymowania był czasem bardzo osobistego spotkania z Panem Jezusem, którego mamy zanieść do naszych rodzinnych domów. Centralnym momentem pielgrzymowania była sobotnia msza św. w annogórskim sanktuarium. Przewodniczył jej biskup pomocniczy naszej diecezji ks. biskup Rudolf Pierskała. W czasie spotkania zachęcał nas byśmy, będąc u Świętej Babci Anny, skierowały nasze oczy i uszy ku ludziom starszym - naszym babciom i dziadkom. Po mszy św. wyróżniające się marianki otrzymały z rąk ks. biskupa dyplomy.
Sobota to dzień bardzo bogaty w wydarzenia. Oprócz mszy św. uczestniczyłyśmy rano w godzinkach, o godz. 9.30 odmówiłyśmy różniec w grocie lurdzkiej, a o godz.15.00 koronkę do Miłosierdzia Bożego na placu Trzech Krzyży. Po południu odbyły się spotkania w grupach wiekowych poświęcone rodzinie. A wieczorem oczywiście pogodny wieczór i zabawa. Marianki pokazały, że są dziewczynami do tańca i do różańca. Po nocnym odpoczynku, w niedzielę rano modlitwy, śniadanie, msza św. i... wyjazd do domu. Szkoda, że czas minął tak szybko. Ale za rok znów będzie pielgrzymka i przyjedziemy na pewno.

Kolędnicy misyjni

Pierwsze spotkanie w Nowym Roku przeżyłyśmy kolędując małemu Jezusowi. Przy okazji przećwiczyłyśmy śpiew na czas kolędowania misyjnego. Na ulice naszej wioski wyruszyłyśmy 6.01, w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Pukałyśmy do drzwi Waszych domów z dobrymi życzeniami i z prośbą o wsparcie finansow dla krajów misyjnych. Zebrane przez nas ofiary zostały przekazane na Fundusz Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej. Z tych pieniędzy finansowane są projekty opolskich misjonarzy, np. budowa i utrzymanie sierocińców, zakup książek, leków i żywności.
W czasie kolędowania spotkałyśmy się z wielką życzliwością i ofiarnością. Drodzy mieszkańcy naszej wioski: "Chrystus niech nad Wami czuwa i się Wami opiekuje,
            za otwarte misjom serca niebem kiedyś obdaruje".

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

"Matko, łaski pełna,
pod Twoją obronę nas weż,
aby wiara nasza chwałą była Bogu".
Tę prośbę zanosiłyśmy do Maryi w czas naszego święta patronalnego.W poniedziałek (9.12) zebrałyśmy się na mszy św., aby podziękować Matce Najświętszej za opiekę i uroczyście odnowić przyrzeczenia mariańskie. Na tę uroczystą mszę św. przygotowałyśmy liturgię słowa i modlitwę wiernych. Po wyznaniu wiary miała miejsce wymiana medalików, przyjęcie nowej marianki i odnowienie przyrzeczeń. W tym roku nasze grono powiększyło się o jedną mariankę, trzy dziewczyny otrzymały niebieskie wstążki, a pięć - zielone.Wszystkim mariankom, a szczególnie Paulinie, życzymy wytrwałości w naśladowaniu Matki Najświętszej.

Dożynki parafialne

"Boże z Twoich rąk żyjemy,
  choć naszymi pracujemy."

 
Nie mogło zabraknąć nas i naszych sztandarów w kościele, gdy dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony.  Czyniliśmy to w niedzielę - 8.09. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w obejściu tegorocznych gospodarzy poświęceniem korony żniwnej. Spora grupa pań z naszej parafii przez kilka tygodni wyplatała to "cudo" na chwałę Bożą. W obejściu gospodarzy dożynek rozpoczęła się procesja do kościoła. Poczty sztandarowe, orkiestra, włodarze naszej gminy oraz liczni parafianie - tą uroczystą oprawą chcieliśmy wyrazić Bogu naszą wdzięczność. W kościele odprawiona została uroczysta msza św. dziękczynna. W procesji z darami gospodarze dożynek złożyli na ręce ks. Proboszcza chleb upieczony z tegorocznych plonów. Chleb ten ministranci rozdzielali pośród wiernych, gdy przekazywany był znak pokoju. Na zakończenie korona podniesiona wysoko i dziękczynne "Ciebie Boże wielbimy".

Uroczystość Bożego Ciała

                                                                  " Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba,
                                                            pod przymiotami ukryty chleba!
                                                            Zagrody nasze widzieć przychodzi
                                                            i jak się dzieciom Jego powodzi"

Uroczystość Bożego Ciała to czas szczególnego uwielbienia Chrystusa, czas wypowiedzenia naszej wiary w Jego Eucharystyczną obecność. Chrystus przemierzający w białej hostii ulice naszych miast i wiosek uświadamia nam, że chce być blisko nas w naszej codzienności. Naszą wiarę możemy zamanifestować w tym dniu biorąc udział w procesji, a także przygotowując ołtarze i dekorując trasę procesji. Marianki przygotowały w tym roku dywan z kwiatów przy jednym z ołtarzów. Materiał (kwiaty) musiałyśmy przygotować wcześniej. Prawdziwe oblężenie przeżyły okoliczne łąki i ogrody w środę po południu. A w czwartek o 5.30 zaczęłyśmy układać nasze dzieło. Najpiękniej jak potafimy, dla uwielbienia Pana Jezusa. A potem do domu przebrać się w stroje liturgiczne i o 9.00 byłyśmy gotowe do udziału we mszy św. i procesji eucharystycznej. W strugach deszczu przyszło nam w tym roku przemierzać ulice naszej wioski. To wszystko z miłości do Jezusa i z wdzięczności za Jego obecność w Najświętszym Sakramencie.

Kolędnicy misyjni

Wędrujący drogami naszej wioski w Uroczystość Objawienia Pańskiego trzej królowie z gwiazdą, to już tradycja. Więc i w tym roku, mimo obfitych opadów śniegu, marianki nie zawiodły. W pięciu grupach kolędników misyjnych pukały do naszych domów. Dziewczęta przygotowują zawsze krótki tekst, który ma przybliżyć sens kolędowania misyjnego. Mieszkańcy chętnie otwierali swoje drzwi, śpiewali z nami kolędy i częstowali słodyczami. Kolędnicy przynoszą ze sobą skarbonkę, do której można złożyć ofiarę na misje. Zebrane pieniądze zostają przekazane dla misjonarzy pochodzących z naszej diecezji. Aktualnie na misjach posługuje 13 kapłanów diecezji opolskiej. Posługują oni w Togo, Peru, Boliwii, na Mauritiusie, w Brazylii, Puerto-Rico i Papui Nowej Gwinei. Wiemy, że zebrane przez nas ofiary to kropla w morzu potrzeb, ale każda kropla ma swoją wartość. Drodzy mieszkańcy Kielczy, dziękujemy Wam za życzliwość i serce otwarte na potrzeby krajów misyjnych. Za rok o tej samej porze możecie nas znowu wyglądać.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najswiętszej Maryi Panny

W sobotni poranek, 8.12. wszystkie marianki spotkały się w kościele, by przeżyć swoje świeto patronalne. O godz. 8.30 odśpiewałyśmy wspólnie godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, a następnie wzięłyśmy udział w uroczystej mszy św. W tym roku liturgię uświetniła nasza orkiestra parafialna. Marianki przygotowały liturgię słowa i modlitwę wiernych. Modliłyśmy się w intencjach naszej wspólnoty, a także pamiętałyśmy o tych dziewczętach, które nie mogły brać udziału we wspólnej mszy św. Po wyzaniu wiary nastąpiło uroczyste przyjęcie nowych marianek oraz zmiana wstążek w poszczególnych grupach. Następnie wszystkie razem odmówiłyśmy akt zawierzenia Matce Najświętszej. Na zakończenie mszy św. wyśpiewałyśmy, że: "Taką Matkę mieć i kochać jest to szczęście rzadkie. Dzięki Tobie, dobry Panie, dzięki za tę Matkę." Wierzymy, że Maryja otoczy nas Swą opieką; życzymy tego szczególniem Julii, Glorii i Wiktorii, naszym nowym mariankom.

Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny

W sobotę, 10 listopada, o godz. 15.00 podjechał na parking obok naszego kościoła chabrowy mikrobus, a w nim, pielgrzymujące po naszej diecezji, relikwie bł. Karoliny i jej prtret. Witały je licznie zebrane dzieci, ale nie zabrakło również młodzieży i dorosłych. Pod przewodnictwem szkolnego koła Caritas rozpoczęło się czuwanie modlitewne z bł. Karoliną. Przez trzy kolejne dni zanosiliśmy do Boga prośby w intencji młodego pokolenia oraz o umocnienie wiary w naszej parafii. W czuwanie modlitewne włączyły się grupy parafialne, dzieci, gimnazjaliści, młodzież, rodzice. Wśród modlących się grup nie zabrakło również marianek. Zebrałyśmy się w kościele w niedzielę o godz. 17.00. Najpierw mogłyśmy poznać życiorys bł. Karoliny, wysłuchałyśmy konferencji, wygłoszonej przez naszego ks. Proboszcza, na temat prostoty życia bł. Karoliny i przykładu, jaki nam daje. Następnie przed wystawionym w Najświętszym Sakramencie Panem Jezusem trwałyśmy kilka chwil na modlitwie. Na zakończenie spotkania mogłyśmy uczcić relikwie bł. Karoliny.
We wtorek o godz. 16.00 została odprawiona msza św. przez wstawiennictwo bł. Karoliny o świętość rodzin naszej parafii, a po jej zakończeni relikwie zostały przekazane kolejnej parafii.
Mamy nadzieję, że błogosławiony czas peregrynacji relikwii pozwoli niejednemu z nas odkryć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła i obudzi zapał apostolski do dawania ludziom świadectwa o przynależności do Jezusa. Błogosławiona Karolino módl się za nami.

Nabożeństwo różańcowe

Różaniec to modlitwa szczególnie lubiana przez Dzieci Maryi. Modlitwa, w czasie której 53 razy pozdrawiamy Matkę Najświętszą. Dlatego staramy się w miarę możliwości brać udział w nabożeństwach różańcowych, a jedno z nabożeństw przygotowujemy. W tym roku takie przygotowane przez nas nabożeństwo odbyło się 13.10. W naszych liturgicznych strojach stanęłyśmy u stóp ołtarza, aby wraz z Matką Najświętszą trwać na modlitwie. W Roku Wiary chciałyśmy stanąć z darem naszej modlitwy przy chrześcijanach całego świata. W tym dniu modliły się wraz z nami siostry karmelitanki z Ełku. Symbolem naszej łączności z narodami wszystkich kontynentów były zapalane przy kolejnych tajemnicach lampki. Lampki te zostały ustawione w znak krzyża - symbol naszej wiary. A my, wraz z Matką Najświętszą prosiliśmy: "Panie umocnij wiarę naszą".

Diecezjalna Pielgrzymka Dzieci Maryi

"Wierne Kościołowi jak Maryja" to hasło tegorocznej pielgrzymki Dzieci Maryi. Z naszej wspólnoty na Górę Św. Anny pojechało w tym roku 7 dziewcząt. Znalazłyśmy się w gronie 900 dziewcząt reprezentujących 80 parafii diecezji opolskiej.Program pielgrzymki przeplatały nabożeństwa, wspólne modlitwy, rozmowy. Był też czas na wzajemne bliższe poznanie i oczywiście na pokarm dla ciała. Bo na wszystko jest odpowiedni czas - tak zapewniał nas celebrujący piątkową Eucharystię ks. Piotr Kuc, oficjał Sądu Duchownego w Opolu. Pielgrzymka to taki szczególny, dany nam od Boga czas. Czas, w którym powinnyśmy czerpać pełnymi garściami, aby potem, w ciągu roku wydać dobre owoce. W sobotę punktem centralny była Eucharystia celebrowana przez naszego Biskupa Ordynariusza. Wczasie homilii Ks. Biskup starał się nam wyjaśnić na czym polega wierność Kościołowi. Tę wierność można ująć w trzy punkty: posłuszeństwo, modlitwa i czyny. Na zakończenie  mszy św. wyróżniające się marianki otrzymały z rąk Ks. Biskupa dyplomy uznania. Przed mszą św. odmówiłyśmy w grocie lurdzkiej modlitwę różańcową, którą przygotowały marianki z parafii w Osowcu-Węgrach. Miałyśmy w tym roku możliwość pielgrzymowania z Maryją po annogórskich ścieżkach - przeszłyśmy ze śpiewem i modlitwą dróżki chwalebne na Kalwarii. Po tym solidnym dotlenieniu duszy i ciała wysłuchałyśmy w grupach wiekowych konferencji na temat  Kościoła, prowadzonych przez siostry różnych zgromadzeń.Na piątkowy wieczór marianki ze Zdzieszowic przygotowały przepiękne przedstawienie o objawieniach w Fatimie pt.: "Objawienia Maryi". Sobotni wieczór opanowały marianki z Kluczborka z siostrą Donatą; były konkursy, głośne śpiewy i tańce. W sobotę nie było większych problemów z zapędzeniem dziewcząt do łóżek, o północy wszyscy spali już snem kamiennym. A w niedzielę wspólna modlitwa poranna i Eucharystia na zakończenie pielgrzymki. Ku naszej ogromnej radości celebrował ją chorujący poważnie ks. Mariusz, nasz diecezjalny duszpasterz. Na zakończenie Eucharystii wszyscy otrzymali zasłużone podziękowania. Ojciec Ignacy, nowy dyrektor Domu Pielgrzyma, stwierdził, że sprawowałyśmy się wzorowo i zaprosił nas na przyszłoroczną pielgrzymkę. Przyjedziemy na pewno.

Wycieczka rowerowa

     Na zakończenie roku zaplanowałyśmy wycieczkę rowerową. Celem naszej wycieczki był kościół w Wielowsi. Na miejsce zbiórki stawiła się jedynie garstka dziewcząt. Czyżby pozostałe przeraziły się trudów podróży? Ponieważ pogoda zachęcała do jazdy na rowerze punktualnie o godz.10.00 ruszyłyśmy w trasę. Najpierw oczywiście oddałyśmy się w opiekę Matce Najświętszej i otrzymałyśmy błogosławieństwo Księdza Proboszcza. Pierwszy przystanek zrobiłyśmy na naszej parafialnej Górce Św. Anny w Borowianach. Przy okazji pokłoniłyśmy się w kaplicy świętej Annie. Po krótkiej przerwie ruszyłyśmy dalej. Kolejnym etapem naszej wycieczki  był Żydowski Cmentarz.
     Znajduje się tam od ponad 250 lat i kryje szczątki wielu Żydów zamieszkujących okolice Gliwic, Toszka i Wielowsi w XVIII w. Wszystkie macewy (pomniki) zwrócone są na wschód, a niektóre napisy i symbole są jeszcze czytelne. Kolejny etap naszej podróży to kościół w Wielowsi. W chłodnym wnętrzu świątyni Ksiądz Proboszcz miejsca zapoznał nas krótko z historią kościoła i jego zabytkami. Okazało się, że niektóre z nas były w tym kościele po raz pierwszy. Warto wię było pojechać do sąsiadów, by się pokłonić Maryi Wniebowziętej, bo Ona właśnie patronuje naszym sąsiadom. Zostałśmy jeszcze zaproszone do ogrodu przy probostwie, gdzie mogłyśmy się nieco posilić. A potem już powrót do domu. Zmęczone, ale zadowolone wróciłyśmy po południu do domu.

V Turniej Dzieci Maryi

Ciemne chmury przykrywały niebo 2 czerwca, gdy wyjeżdżałyśmy z Kielczy na turniej Dzieci Maryi. Gdy dojeżdżałyśmy do Leśnicy zaczął padać deszcz. Leśnickie Siostry Służebniczki witały nas serdecznie i zaprosiły do kaplicy na mszę św. Tak właśnie, mszą św., rozpoczął się V Turniej Dzieci Maryi w Leśnicy o puchar przechodni biskupa ordynariusza Andrzeja Czai. W czasie mszy św. pamiętałyśmy szczególnie o naszym duszpasterzu diecezjalnym, ks. Mariuszu, który poważnie zachorował. Ojciec Krystian, który sprawował eucharystię, mówił nam w czasie kazania o pomnażaniu otrzymanych od Boga talentów.Po zakończeniu mszy św. siostra Leonia zapoznała nas z regulaminem turnieju i programem rozgrywek, a gdy wyszłyśmy do przyklasztornego ogrodu okazało się, że pięknie świeci słońce. Wszystkim nasunął się prosty wniosek, że warto rozpoczynać każdą rzecz modlitwą. Następnie każda z grup wiekowych przystąpiła do swojej części konkursu: grupa najmłodsza stanęła do zadań sprawnościowych ( np.skok z miejsca w dal, rzut obręczami na pachołki), gimnazjum rozegrało trzy mecze w dwa ognie, a najstarsze dziewczęta wzięły udział w konkursie wiedzy o objawieniach fatimskich. Cała 21 osobowa grupa w konkursie piosenki zaśpiewała  "Jestem dziecięciem Maryi". Nasz występ został wyróżniony za przypomnienie tej starej pieśni. Po skończonych zmaganiach konkursowych czekał nas poczęstunek - bigos, chleb i herbatka. Była również zorganizowana loteria fantowa, której dochód zasilił konto misyjne naszej diecezji. Około godz.13.30 nastąpił moment kulminacyjny - ogłoszenie wyników. Zajęłyśmy 4 miejsce w konkursie sportowym i 4 miejsce w konkursie piosenki. Puchar przechodni powędrował w tym roku do Zdzieszowic. A wszystkie nasze zmagania były "na większą chwałę Bożą i cześć Niepokalanej".

Nabożeństwo fatimskie

"Chcę, żeby zbudowano tu na moją cześć kaplicę. Jestem Matką Boską Różańcową. Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać różaniec. Wojna się skończy i żołnierze powrócą wkrótce do domu. (...) Módlcie się wiele, czyńcie ofiary za grzeszników, bo wiele dusz idzie na wieczne potępienie, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił."

Te słowa usłyszały Pastuszki z Fatimy 95 lat temu od Matki Najświętszej. Od tej pory ludzie w wielu miejscach na całym świecie spotykają się w czas objawień fatimskich, by odpowiedzieć na wezwanie Maryi. Jednym z takich miejsc jest nasza parafia. Gromadzimy się w parafialnym wieczerniku, by wspólnie odmówić modlitwę różańcową. Następnie z zapalonymi świecami i ze śpiewem na ustach udajemy się procesyjnie przed figurę Matki Boskiej, by tam oddać naszą parafię i cały świat pod opiekę Matki Najświętszej.

           Niech Serce Twe Niepokalane zmieni świat

Wielki Post

   Myśl przewodnią na tegoroczny Wielki Post znalazłyśmy w książce "Dobre drzewo". Są to słowa, które usłyszała od swojej mamy św. Teresa od Dzieciątka Jezus: "(...) za dużo nie patrz do lustra, tyle tylko, ile potrzeba dla skontrolowania, czy buzia jest czysta i czy porządnie jesteś ubrana, ale za to często wpatruj się w lustro twojej duszy i tam przeglądaj się w podobieństwie Boga samego, czyli w Piękności odwiecznej ". Pomocą w przyglądaniu się własnej duszy mogą być nabożeństwa wielkopostne. Aby głębiej przeżyć Tajemnicę Męki Pana Jezusa przygotowałyśmy rozważania i poprowadziłyśmy jedno z nabożeństw Drogi Krzyżowej.

W pracy nad sobą szczególną pomocą są rekolekcje wielkopostne. W tym roku głosił je w naszej parafii ks.Krzysztof Trembecki. Tak się złożyło, że w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego wypadła nauka dla kobiet i dziewcząt. Nauka poświęcona była Maryi, jako "ikonie Boga", jako tej, która była piękna i dobra. Ks. Rekolekcjonista zachęcał  kobiety i dziewczęta, by w życiu wpatrywały się w Matkę Najświętszą i starały się Ją naśladować.

W naszej kronice Ks. Krzysztof wpisał: "Dziękuję Wam za Obecność, Modlitwę i Trwanie przy Panu Jezusie. To były również moje Rekolekcje. Czas, w którym Miłość przechodzi pomiędzy nami i nas dotyka, mówi do nas i chce z nami pozostać. Życzę Wam, Kochane Dzieci Maryi, abyście zapatrzyły się w Tę, która uwierzyła, że spełni się każde słowo, które przyniósł Jej Anioł. Niech Niepokalane Serce Maryi będzie bezpiecznym miejscem, przy którym dojrzewają Wasze dziewczęce serca".

Diecezjalny kurs animatorski

   Trzy dziewczyny z naszej grupy: Natalia, Manuela i Julia, wzięły udział w kursie animatorskim dla Dzieci Maryi. Został on zorganizowany w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Raciborzu Miedoni. Rozpoczął się w piątek, 9.03, mszą św., a zakończył w niedzielę obiadem. Kurs trwał krótko, ale był to czas intensywnej pracy. W szkole liturgii, którą prowadził ks. Mariusz Sobek, dowiedziały się dziewczęta nieco o Kościele, o roku liturgicznym i o samej liturgii. W szkole poznania Siostry Amata i Leonia uczyły, jak ważne jest poznanie samego siebie, jak wyznaczać sobie życiowe cele, odkrywać własne powołanie, jak dążyć do świętości. W szkole śpiewu z Siostrą Tobiaszą nie tylko poznawały nowe piosenki i pieśni, ale też uczyły się jak dobierać śpiewy do liturgii, od czego ten wybór zależy. Z kolei animatorki Ola i Dominika uczyły , jak przygotować i prowadzić spotkanie Dzieci Maryi.

    Całe ludzkie gadanie i wiedza teoretyczna niewiele by dały, gdyby nie miały oprcia w modlitwie. Organizatorzy zadbali, by i tej w czasie kursu nie zabrakło. Była więc codziennie msza święta, w piątek Droga Krzyżowa, w sobotę i niedzielę modlitwa różańcowa, w sobotę Godzinki o NMP i adoracja Najświętszego Sakramentu. Była też okazja do Sakramentu Pokuty. Przy tak bogatym programie czas minął bardzo szybko, ani się uczestniczki kursu obejrzały, a już jadły niedzielny obiad. Wróciły do domu z głowami pełnymi widzy i sercami pełnymi zapału. Teraz trzeba dobrze wszystko wykorzystać, oby się im udało.

Kolędnicy Misyjni

     Stało się już tradycją w naszej parafii, że w Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) wędrują po naszej wiosce trzej królowie z gwiazdą. W role te wcielają się od wielu lat nasze marianki. Nie inaczej było i w tym roku. Po świątecznym obiedzie  pięć grup kolędników wyruszyło na ulice Kielczy. Dziewczęta przygotowały krótką incsenizację, którą prezentowały w domach. Mieszkańcy przyjmowali nas z ogromną życzliwością, częstowali słodyczami i mogli złożyć ofiarę pieniężną na misje. Zebrane przez nas pieniądze zostały przekazane dla misjonarzy pochodzących z naszej diecezji. Drodzy mieszkańcy Kielczy, za Waszą życzliwość i hojność z serca dziękujemy.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

     To dzień szczególnie ważny dla Dzieci Maryi - nasze święto patronalne (8 grudnia). Co roku spotykamy się w tym dniu w kościele, by odnowić nasze ślubowanie. Nie inaczej było i w tym roku. Zebrałyśmy się o godz. 16.30, by odśpiewać godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Następnie została odprawiona uroczysta msza św. w intencjach naszej wspólnoty. Marianki przygotowały liturgię słowa i modlitwę wiernych. Po kazaniu podeszły do ołtarza wszystkie dziewczęta, które miały zmieniane wstążki przy medalikach. W czasie tej ceremonii śpiewałyśmy: "Jestem dziecięciem Maryi". Po wymianie wstążek odnowiłyśmy ślubowanie złożone w dniu wstąpienia do grona Dzieci Maryi. W tym roku nasza grupa powiększyła się o jedną mariankę. Cieszymy się z tego powołania i życzymy Roksanie wytrwałości w naśladowaniu Najświętszej Matki. Po zakończeniu mszy św. ustawiłyśmy się do pamiątkowego zdjęcia.

Diecezjalna pielgrzymka Dzieci Maryi

     Tegoroczna pielgrzymka na Górę Św. Anny odbyła się w zmienionym terminie, a mianowicie w dniach 23 - 25.09 2011.Zmiana terminu nie wpłynęła jednak na zainteresowanie spotkaniem. Ponad 1000 dziewcząt, z prawie 100 parafii naszej diecezji, przyjechało do św. Anny, aby przeżyć rekolekcje.Naszą parafię reprezentowało 10 osób.

     Spotkałyśmy się, aby pochylić się nad tegorocznym hasłem: "Oddane Bogu jak Maryja". Temat ten przewijał się we wszystkich kazaniach i konferencjach. Centralnym punktem pielgrzymki była sobotnia Eucharystia w annogórskiej bazylice. Przewodniczył jej ks. Biskup Andrzej Czaja. Na zakończenie liturgii ks. Biskup wręczył dyplomy wyróżniającym się mariankom z poszczegolnych parafii. Wśród wyróżnionych dziewcząt była nasza koleżanka Magda.

     Z okazji przypadającego roku życia konsekrowanego dziewczęta miały okazję dowiedzieć się czegoś więcej na temat życia zakonnego. Siostry zakonne, obecne na pielgrzymce, dzieliły się w małych grupach swoim doświadczenem powołania i życia w zakonie. Dziewczyny interesowało wszystko, nawet to, w czym siostry śpią.

     Przeżyłyśmy również wspólnotowo modlitwę różańcową, koronkę do Miłosierdzia Bożego, godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. W piątek wieczorem zostałyśmy zaproszone na przedstawienie "Miłosierdzie Boże i św. Faustyna". Nie zabrakło oczywiście śpiewu, bo marianki to najbardziej rozśpiewana wspólnota w całej diecezji.

     Nad naszym bezpieczeństwem i porządkiem w czasie pielgrzymki czuwali opiekunowie grup i służba porządkowa. Animatorki w żółtych koszulkach jeszcze późno w nocy przemierzały korytarze domu pielgrzyma. Porządku w czasie posiłków pilnowały siostry i dziewczęta z grupy "obsługa stołu". Ich białe koszulki też były zauważalne. A nad naszym zdrowiem czuwała siostra Estera. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ta pielgrzymka mogła się odbyć.

Turniej sprawności Dziecka Maryi

     7.05 2011r. odbył się w Leśnicy, w klasztorze  Sióstr Służebniczek, turniej sprawności Dziecka Maryi. Każdego roku odbywa się on pod hasłem " na większą chwałę Boga i cześć Niepokalanej". Nasza liczna, 19- osobow drużyna, pojechała do Leśnicy po raz pierwszy. Turniej rozpoczął się oczywiście mszą św. w klasztornej kaplicy.Została ona odprawiona w intencjach naszych wspólnot parafialnych. Modliłyśmy się również o ducha chrześcijańskiej rywalizacji. Po zakończonej liturgii udałyśmy się do przyklasztornego ogrodu. Tam siostra Leonia zapoznała nas z regulaminem i przebiegiem zawodów. Następnie 23 drużyny przystąpiły do rywalizacji. Najmłodsze dziewczęta rywalizowały w konkurencjach sprawnościowych (np. rzut piłeczką do kosza, spacer z jajkiem na łyżeczce), gimnazjalistki rozegrały trzy mecze w dwa ognie, a licealistki zmagały się z testem wiedzy o bł. Janie Pawle II. Cała grupa wzięła udział w konkursie piosenki maryjnej. Po skończonych zawodach zasiadłyśmy na łonie natury do wspólnego posiłku. Siostry Służebniczki ugościły nas pysznym bigosem, bułkami i herbatą. Kiedy już wszyscy zjedli, nastąpił moment wyczekiwany - ogłoszenie wyników. Zwycięzka drużyna (niestety, nie nasza) zdobyła puchar przechodni biskupa ordynariusza Andrzeja Czai. My możemy się pochwalić III miejscem w konkursie piosenki maryjnej.

Wielkopostny Dzień Skupienia

     9.04.2011r. odbył się w Nysie wielkopostny dzień skupienia dla Dzieci Maryi. Na spotkanie to pojechało 11 dziewcząt z naszej wspólnoty. Dzień skupienia rozpoczął się mszą św. odprawioną przez ks. prałata M. Mroza w bazylice  św. Jakuba i św. Agnieszki. Po mszy św. mogłyśmy uczcić relikwie śląskiej samarytanki, bł. Marii Luizy Merkert. Następnie udałyśmy się do Domu Prowincjalnego Sióstr Elżbietanek na skromny poczęstunek. Tam też, w klasztornej kaplicy, wysłuchałyśmy konferencji na temat historii zgromadzenia. Nasz diecezjalny duszpasterz przypomniał nam, jaka powinna być postawa marianki. Na zakończenie wzięłyśmy udział w Drodze Krzyżowej odprawionej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie usłyszałyśmy kilka słów na temat historii tego kościoła.