24 marca 2017 r. - Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników

     Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników został zaproponowany po raz pierwszy w 1993 r. przez Młodzieżowy Ruch Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech. Obchodzony jest on w rocznicę śmierci arcybiskupa Oscara Romero, zamordowanego 24 marca 1980 r. w Salwadorze podczas sprawowania Eucharystii. W tym dniu wspominamy wszystkich zamordowanych misjonarzy i tych, którzy co roku giną z powodu swojej wiary w Jezusa Chrystusa. W tym roku mamy w szczególnej pamięci śp. Helenę Kmieć, wolontariuszkę misyjną, która została zamordowana 24 stycznia w Cochabamba w Boliwii.
  Agencja Informacyjna Fides pod koniec każdego roku publikuje listę osób pracujących w duszpasterstwie Kościoła katolickiego, które zostały zamordowane w czasie ostatnich dwunastu miesięcy. W roku 2016, w różnych krajach świata, zginęło co najmniej 31 osób pełniących w Kościele katolickim posługę duszpasterską. Jest to poważny wzrost (o 41 %) w porównaniu z rokiem 2015, w którym według danych ogłoszonych przez w/w agencję, osób tych było 22 (o 9 mniej). Śmierć męczeńską za wiarę, poniosło: 14 księży (w roku 2015 – 13), 9 zakonnic (w roku 2015 – 4), 7 misjonarzy świeckich (w roku 2015 – 5). Życie oddał też nigeryjski seminarzysta. Według Fidesu, w latach 2000-2016 zginęło 427 osób (w tym 5 biskupów) pełniących misyjną posługę duszpasterską, natomiast w latach 1980-2016 osób tych było 1115.
     Smutny prymat pod tym względem dzierży już od 8 lat Ameryka, głównie Ameryka Łacińska. W roku 2016 poniosło tam śmierć 16 ludzi Kościoła, z czego najwięcej, bo aż 7 (w tym 3 księży) – w Meksyku. W Afryce było 8 takich ofiar, w Azji – 6 (w tym 4 marca 2016 r. zastrzelono 4 misjonarki miłości w Jemenie). Również w Europie, we Francji, zginął 26 lipca z rąk islamskich fundamentalistów ks. Jacques Hamel.
     Wspólnota Misyjna Paulus zachęca, aby w dniu 24 marca br. upamiętnić męczeńską śmierć misjonarzy postem i modlitwą, prosząc Boga, by pracujących na misjach chronił od niebezpieczeństwa, a zamordowanym otworzył bramy nieba. W tym dniu podczas Mszy św. oraz misyjnej Drogi Krzyżowej będziemy chcieli pamiętać o tych, do których nie dotarła jeszcze Ewangelia Chrystusa, a także o misjonarkach i misjonarzach, którzy na wszystkich kontynentach dają świadectwo miłosiernej miłości Boga poprzez dzieła ewangelizacyjne. Szczególną modlitwą w tym dniu obejmować będziemy tych misjonarzy, którzy podczas pełnionej posługi ponieśli śmieć męczeńską.