Wizyta siostry Ilony Firszt w naszej parafii

   W niedzielę 22 maja mieliśmy okazję gościć w naszej parafii siostrę Ilonę Firszt, Karmelitankę od Dzieciątka Jezus. Siostra Ilona przez 10 lat pracowała na misjach w Kamerunie, gdzie organizowała i prowadziła Szkołę Katolicką w Dimako. Obecnie, ze względów rodzinnych wróciła do Polski i prowadzi biuro misyjne w Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu.
Siostra na wszystkich mszach świętych głosiła nam Słowo Boże i przedstawiła sytuację Kościoła w Kamerunie. Mówiła o problemach związanych z Ewangelizacją rdzennych Afrykańczyków, o różnicach mentalnych i kulturowych pomiędzy Afryką i Europą, oraz o codziennym życiu i problemach Czarnego Lądu. Podkreślała szczególnie ulotność życia ludzkiego, co związane jest ze słabą infrastrukturą medyczną, powszechną biedą oraz epidemią AIDS.
   Po nabożeństwie majowym spotkaliśmy się z siostrą raz jeszcze przy kawie i kołoczu w drewnianej chacie. Tym razem mogliśmy zobaczyć również filmy wideo oraz zdjęcia ze Szkoły Katolickiej w Dimako. Ponieważ nic tak nie przemawia do wyobraźni jak obraz, to właśnie te autentyczne zdjęcia z życia ludzi z tego nieznanego nam świata zrobiły na nas największe wrażenie. Po obejrzeniu zdjęć i wykładzie siostry, ok. 50 obecnych na sali osób miało okazję do zadawania pytań, i padło ich naprawdę wiele.
   Bardzo dziękujemy siostrze Ilonie Firszt za przyjazd do naszej parafii a księdzu proboszczowi za zorganizowanie spotkania!