Przygotowania do Niedzieli Misyjnej

   Po dłuższej przerwie wakacyjnej Wspólnota Misyjna Paulus spotkała się ponownie, korzystając z uprzejmości i gościnności księdza proboszcza. W czasie wakacji sytuacja geopolityczna w Europie zmieniła się radykalnie, a czymś co spędza nam sen z powiek stała się sytuacja uchodźców wojennych i ekonomicznych, którzy od kilku tygodni przekraczają granice państw południowej i zachodniej Europy. Jest to dla nas - jako dla wspólnoty misyjnej - sprawa niezwykle istotna, gdyż z założenia naszym celem jest niesienie Chrystusa i pomocy materialnej potrzebującym. 
   W czasie spotkania rozgorzała długa dyskusja na temat bieżącej sytuacji i tego w jaki sposób my, chrześcijanie, powinniśmy się w niej zachować. Z jednej strony nasz Pan wzywa nas w Ewangelii, abyśmy byli gościnni wobec przybyszów, a Ojciec Święty zachęca każdą parafię w Europie do przyjęcia choć jednej rodziny uchodźców. Z drugiej jednak strony ilość osób przekraczających granice zatrważa nas i powoduje, że tkanka społeczna państw europejskich, w szczególności  Niemiec, może ulec najgłębszej przemianie od czasów II wojny światowej. Czy problemy z tym związane są w ogóle do rozwiązania? Wydaje się, że w taki ludzki sposób nie jesteśmy w stanie znaleźć wyjścia tego klinczu. Drogi Boże nie są jednak drogami ludzkimi, dlatego w naszej bezradności musimy żarliwie modlić się do Pana w tej intencji. Modlimy się przede wszystkim w intencji rządzących, aby ich działania w tej sprawie były wspomagane przez Ducha Świętego i żeby potrafili znaleźć w tej sytuacji rozwiązanie, które z jednej strony da schronienie potrzebującym, a z drugiej nie pozbawi nas poczucia bezpieczeństwa. 
   Inną sprawą którą poruszaliśmy w czasie zebrania naszej wspólnoty była Niedziela Misyjna, którą obchodzić będziemy 18 października. Zastanawialiśmy się wspólnie, w jaki sposób uświęcić ten dzień i jak przy tej okazji zanimować parafian do pracy na rzecz misji. Wśród pomysłów pojawiła się organizacja punktu informacyjnego dot. programu Adopcji Serca oraz przygotowanie modlitwy różańcowej w różnych językach.