Spotkanie z siostrą Dolores Zok

   16 czerwca gościliśmy w naszej parafii siostrę Dolores Zok, misjonarkę przez dwadzieścia lat pracującą na misjach w Angoli i RPA. Bezpośrednią okazją do tego spotkania był obchodzony tego dnia Dzień Dziecka Afrykańskiego. Siostra Dolores przemawiała do nas dwa razy - podczas kazania oraz w czasie spotkania z parafianami po mszy w zabytkowej chacie. Szczególnie to bezpośrednie spotkanie po mszy pozostanie na długo w naszej pamięci. W szczegółach mogliśmy poznać realia życia chorych na AIDS, którym siostra Dolores, jako wykształcona pielęgniarka pomagała w afrykańskich oddziałach szpitalnych. Innymi tematami krótkiego wykładu były problemy z jakimi spotykają się misjonarze na kontynencie afrykańskim, które z naszego europejskiego punktu widzenia są trudne do zrozumienia, takie jak poligamia, brak struktur edukacyjnych i słabość lub całkowity brak opieki zdrowotnej.  Po tym krótkim referacie mogliśmy zadawać pytania, na które siostra długo i cierpliwie odpowiadała. Obecni na spotkaniu parafianie mogli dzięki uprzejmości pań z koła Caritas poczęstować się tradycyjną potrawą afrykańską, tzn. ryżem polanym sosem z orzeszków, jedzonym oczywiście tradycyjnie, a więc z jednej miski za pomocą prawej dłoni. Poczuliśmy więc w ten sposób wręcz namacalnie realia życia afrykańskiej wsi. 

   Równolegle do spotkania dla dorosłych na placu obok drewnianej chaty przy dźwiękach muzyki (także afrykańskiej) młodzież i dzieci świętowały Dzień Dziecka Afrykańskiego. Do tańca dobrze jest zjeść coś słodkiego, więc wszyscy częstowali się przygotowanymi przez panie z Caritasu szyszkami ryżowymi polanymi czekoladą.

   Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi za organizację oraz poprowadzenie całej imprezy!